Cítíte se pod tlakem a vyčerpaní?
Podléháte stresu, starostem nebo pochybám?
Je čas objevit kouzlo meditace!

MEDITACE JEJÍ SVATOSTI KOČKY ZDARMA

Desetiminutová meditace podle Její Svatosti kočky - návod jak zcela zklidnit mysl a naladit se do přítomného okamžiku, hlubokého míru a klidu. Vyzkoušejte nyní zcela zdarma! 

Meditaci namluvila Ivana Jirešová a je inspirována nejnovější knihou Davida Michieho - Dalajlamova kočka a síla meditace.

Autor DAVID MICHIE: "VŠECHNY SVÉ KNIHY PÍŠU OD SRDCE"

DMDavid Michie je australský spisovatel, autor řady mezinárodních bestsellerů, mimo jiné knih Proč je bdělá pozornost lepší než čokoládaBuddhismus pro zaneprázdněné a celosvětově úspěšné románové série Dalajlamova kočka. Jeho knihy byly přeloženy již do 25 jazyků a vyšly ve více než 30 zemích. Příběhy z románů Dalajlamova kočka se navíc brzy dočkají filmového zpracování. David Michie je také pravidelným hostem na mezinárodních konferencích, kde přednáší o přínosech meditace a bdělé pozornosti.

I když jsou vaše knihy populární především v USA a Velké Británii, je o ně velký zájem i u nás. Slyšeli jsme, že se vám v České republice líbí. 
Když jsme se ženou v devadesátých letech navštívili Prahu poprvé, úplně jsme si ji zamilovali. Je to jedno z nejromantičtějších měst v Evropě, navíc s výjimečnou atmosférou! Při své loňské návštěvě jsem měl velikou radost z toho, jak je u vás buddhismus oblíbený. Bude to nejspíš tím, že buddhismus je víc prakticky zaměřenou psychologií než náboženstvím založeným na víře, a to se asi Čechům, zejména nastupující generaci, na něm zamlouvá. Pro mě osobně je úžasné to prolínání starobylé evropské kultury s nadčasovou východní moudrostí.

Před sérií románů Dalajlamova kočka jste napsal několik knih o buddhismu a meditacích. Jak jste se od literatury faktu přibližující buddhismus dostal až k příběhům kočky Jeho Svatosti dalajlamy? 
Když jsem se podílel na propagaci svých knih z kategorie literatury faktu, zjistil jsem, že celá řada lidí tuto literaturu zkrátka vůbec nečte. Ne proto, že je téma nezajímá nebo je složité. Je to prostě tím, že tráví spoustu času v práci studiem dokumentů, zpráv a tak podobně, a když se na konci dne dostanou domů nebo když jedou na dovolenou, to poslední, co si chtějí vzít, je kniha plná dalších věcných informací. Uvažoval jsem tedy, jak bych mohl zaobalit některé klíčové myšlenky buddhismu do čtenářsky přitažlivější formy. Jednou jsem se doslechl, že dalajlama měl kočku, a jakožto milovník koček jsem si pomyslel, jak úžasný život ta kočka musela po jeho boku mít. Všechny ty slavné návštěvy. Kolik fascinujících rozhovorů zaslechla. Co kdyby ta kočka uměla mluvit? Tak tohle byl začátek Dalajlamovy kočky. 

Ve vaší poslední knize Dalajlamova kočka a síla meditace, která v těchto dnech vychází v českém překladu, se bude kočka Jeho Svatosti dalajlamy učit meditovat. Je vidět, že meditace je ve vaší tvorbě důležitým tématem. Proč? 
Rád bych přivedl lidi k tomu, aby meditovali. Ano, meditace je téma blízké mému srdci. Meditace mi změnila život. Je to už přes dvě desítky let, co medituju, a když se podívám na svůj život před tím a teď, je to nesrovnatelné. Byl jsem uštvaný manažer a má schopnost užívat si života byla velmi omezená. Dnes pracuju méně, a přesto vydělávám víc a mám čas na věci, které mě baví a naplňují – například na psaní knih. Některým lidem se zdá, že meditovat je moc složité, že oni se to zkrátka nenaučí. Mám pro ně jednoduchý vzkaz: pusťte se do toho, nebuďte líní! Je normální, že si myslíte, že zrovna ta vaše mysl je víc neklidná, že ostatní mohou meditovat snadno, ale vám to nejde. Pravda je, že na začátku máme všichni stejné potíže. Proto jsem do svých knih zahrnul i vědecké informace o tom, jak je meditace pro lidi přínosná. A nejen pro lidi. Jak zmiňujete, Jeska (Její Svatost Kočka – hlavní hrdinka série Dalajlamova kočka, pozn. red.) v mojí poslední knize zjistí, že by jí meditace mohla pomoct s jistými obtížemi, a rozhodne se s ní začít a tentokrát vytrvat. Doufám, že pro vás bude její příběh inspirací. 

Můžete nám krátce popsat každou z vašich knih? 
Dalajlamova kočka vypráví příběh kotěte, kterého se ujme dalajlama, a nabízí jedinečný pohled na to, jaké to je žít v blízkosti dalajlamy. Čtenář se setká s celou řadou zajímavých postav a přitom se seznámí s některými klíčovými myšlenkami buddhismu. Důležité informace jsem vložil do příjemného a hebkého balení! Dalajlamova kočka a umění příst je inspirována dalajlamovou knihou Cesta ke štěstí a hlavní kočičí hrdinka se v ní vydá hledat tajemství štěstí a životní spokojenosti. Kouzelník ze Lhasy je strhující thriller s dvěma paralelně se odehrávajícími příběhy, který přibližuje zásadní buddhistická učení z pohledu začínajícího mnicha prchajícího z Tibetu v roce 1959 a v současnosti žijícího vědce pracujícího v oblasti nanotechnologií. Buddhismus pro zaneprázdněné je úvodem do buddhismu a váže se na můj vlastní příběh, takže je to zároveň velmi osobní dílo. Pospěš si a medituj dává čtenářům dostatek informací, aby mohli začít meditovat a vydat se tak na možná nejdůležitější cestu svého života. Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda vysvětluje všechny výhody trénování bdělé pozornosti a meditace. Ukáže čtenářům, jak na to, a snad i napomůže k tomu, aby si uvědomili, jak úžasný poklad v sobě všichni nosíme a že to je ta skutečná podoba naší přirozené mysli. 
Všechny své knihy píšu od srdce. Život je příliš krátký na ponuré texty. Doufám, že čtenáře baví humor i příběhy, které s nimi skrz své knihy sdílím!

2016-2020 Dalajlamova kočka